Varanasi

Farketti iseniz uzun zamandan beri hiçbirşey yazmadım, yazamadım:) Çünkü Varanasi’ye gelmişim. Gelmişim diyorum çünkü bu kadar büyüleyici biryer beklemiyordum. Tam bir duygu seli. Kelimeler yetmiyecek Varanasi’yi anlatmaya. Ama elimden geldiği kadar sizlere burayı anlatıcam. Öncelikle Varanasi benim Hindistan’daki ilk büyük şehrim. Trafik, aman tanrım:) Tren istasyonundan çıkıp gideceğin otele yerleşmen için iyi bir trafikden geçmek zorunda  kalıyorsun öncelikle. Otel’ine geliyorsun biraz rahatlama yaşadıktan sonra hadi şu Ganj nehrine artık inip bir bakayım diyorsun. Kaldığım ilk otel Ganj nehrine 200 metre idi. Hemencik vardım Ganj’a. Önce yuksektesin ve merdivenlerle inmek zorundasın nehir seviyesine. Yüksekteki manzara inanılmaz. Merdivenlerden indikçe görüş alanın büyüyor ve devamını gördükçe kala kalıyorsun. Evet ya işte Ganj karşında. İnanılmaz bir duygu. Bunu yaşamalısınız ve burayı kesin görmelisiniz. Nehrin birlikte taşıdığı tarih ve o kadar insan. Gerçekten herşeyi omuzlarında taşıyan bir nehir var karşında. 5000 yıldan beri hiç sönmeyen ateş ile yanan vücütlar , nehir kenarında insan parçacıkları ve hatta kafatası bile gördüm. Biraz ağır kaçabiliyor. Evet ama burası Venedik değil , burası Ganj. Buranın kuralları bu. İnsanlar sert yüzler pek gülmüyor. Sokaklarda maymun’dan tut hertürlü hayvan geziyor. Sokaklar dışkı dolu. Hergün binlerce insan Ganj’a girip banyosunu yapıyor ve yüzlerceside nehir kenarında yakılıyor.

İlk gördüğüm insan yakımında biraz miğdemde birkaç hareket hisettim ve eyvah  dedim hareket başladı, ama endişe edilecek birşey degilmiş 🙂 İzledim sonuna  kadar. Bir vücüt nasıl yanar ve kül olur an ve an. İkinci izleyişimde  herşey daha  kolay’dı benim için. 3. gün artık dönüp bakmıyordum bile alışıyor insan. Biraz garip duyguların şehri burası. Birgün içerisinde hem çok sevip hemde nefret edebiliyorsun. Belkide bu şehri güzel yapan da buydu. Biraz da dikkat gerekiyor şehirde. Yankesiciler , yanan ölülerin başında senin gelip fotoğraf çekmeni bekleyip sonra seni tehdit edip polise soylemeyeyim bak hapse gidersin , sen en iyisi şuraya bagış yapda bu meseleyi kapatalım diyen tipler:) Ve bunu gerçekten iş haline getirmiş insanlar. Yine Ölülerin yakıldığı yerlerde gelip sana olayı anlatan insanlar ve sonrasında bagış istiyenler. Yani anlıyacağınız herkes bir para derdine düşmüş inanamassınız. Bu parayı senin cebinden almak için hertürlü numara mevcut. Bazen yuh diyebiliyorsunuz:) Para üstünü vermeyip aldığı parayı inkar eden taksici bile gördüm:) Zavallı turist:) Herşeyin yanında burasi Varanasi.

Binlerce yılın Ganj’ı. Herşeye rağmen gelip görülesi biryer. Bence muteşem. Azcık da dikkat ettin mi sağına soluna ohh yemede yanında yat 🙂

2 yada 3 gün kalıcaktım 1 hafta kaldım. 2. otele bile  geçtim. Daha ucuz ve Ganj’ın hemen dibinde idi. Süper de Ganj manzarası bilem vardı. Odam o kadar  basit di ki inanamassınız.

Sadece tek kişilik yatak:) Ama o kadar da ucuz idi. Geceliği 6,5 lira 🙂 Bu gece Allahabad’da kalıyorum ahır kırması bir otel 21 lira ödüyorum:) Çünkü burda Dünya’nin en büyük insan buluşması var (Khumb Mela) o yüzden fiyatlar tavan. Bende bir gece kalıp yarın Khumb Mela alanına geçicem. Nerde mi kalıcam? Bende henüz bilmiyorum. Milyonlarca kişi çadırlarda kalıyor umarım bende kendime biryer bulabilirim. Çadır satın almak istedim ama Varanasi’de 3 gün çadır arayıp pes ettikden sonra bodozlama şeklinde gitmeye karar verdim. Eminim bişiler bulucam şansıma güveniyorum 🙂

Khumb Mela  12 yılda bir yapılan bir Hindu buluşması. Dünyanın en büyük insan buluşması diye de tarihlere geçiyor. bu sene 40 Miyon kişi bekliyorlar. Banyo günleri var. 14 Ocak ilk banyo günüydü. Ben 27 Ocak’dakini fotoğraflıycam. Milyonlarca Hindu BABA Ganj’a sabah 7’de çırılçıplak koşturarak girecek. Yok artık diyorsunuz diimi:) Evet bu bir gerçek. 12 yılda bir ve ben burdayım. Süper şanslıyım bu konuda. Gelirken haberim bile  yoktu. İstesem ayarlıyamazdım:) Buğün otobüs ile geçerken çadırları gördüm ve aman tanrım:) Yakında paylaşırım:)

Kendinize iyi bakın. Bende iyi bakıcam kendime söz:)

Yazmayı unuttum. 7 yaşından küçük çocuklar, hamile kadınlar, kobra yılanı tarafından sokulup ölmüş insanlar Ganj’da yakılmıyor. Taş bağlanıp Ganj’ın dibine gönderiliyor. 1 kızın taş bağlanıp suya atıldığına şahit oldum.

 

Sevgiler

Leave a comment