Tayland Adaları

PATONG BEACH

Tayland adaları bir sonraki destinasyonum oldu. Zaman kaybetmemek için Pukhet’e uçakla gitmeye karar verdik Cem ile. Tam uçağı kaçırmak üzereyken yalvar yakar bizi uçağın içine aldılar ama çantalarımızın bir sonraki uçak ile geleceğini söylediler. Neyseki buna razıydık tabi. Çünkü yeniden uçak bileti almak hiç işimize gelmeyecekti. 1 saat 20 dakika sonra Pukhet’e vardık. Ordan taksi ile Patong Beach’e geçmeye karar verdik.

patong-beach
patong beach

Bu benim ilk Pukhet tecrübem olacaktı. Burda 2 gün kalıp sonrasındaki amacımız Koh Phi Phi adasına geçmekti. Ben açıkcası Patong sahiline vardığımızda gözlerime inanamadım.

patong-pukhet

Hani bişeyler bekliyordum ama bu kadar da değildi yani. Hayatımda ben böylesine bir ortama girdiğimi hatırlamıyorum. Sanki herkes çıldırmış gibiydi. Heryer full body masaj salonları ile dolu, barların üstlerinde binlerce kadın dans edip ellerini sana uzatıyor ve gel diyordu. Bir yandan eyvah diyip yoksa 2 gece kalmasak mı diye düşünürken etrafta aslında çok düzgün mekanların da olduğunu keşfettik. Sırtımızdaki sırt çantalarından kurtulma zamanı gelmişti. Nerde kalmalıydık? Güzel bir soruydu ama ben hep içimdeki hislere güveniyordum. Hep düzgün biryer bulmuşumdur. Bir backpacker hostel bulduk. İçeri girdiğimizde dolu olduklarını ama biraz beklersek başka bir hostele bizi transfer edeceklerini söylediler. Bizde tamam dedik. Sonrasında yeni hostelimize vardık. Buranın adı Kool backpackers. Hostellerden biraz da olsa anlarım. Geldiğimiz hosteli görünce evet dedim işte bu. Daha iyisini bulamazdık. Tertemiz ve %100 bir backpacker hostel ile karşı karşıyaydık. Gecelik fiyatı ise kişi başı 400 baht (29 lira) idi. Tanımadığımız başka 2 kişi ile odayı paylaşacaktık.

2kool

Neyseki 2 gece boyunca hiçbir sıkıntı yaşamadık birbirimizle. Tek sorun alt kattaki mekana gidememiş olmamızdı çünkü 2 gece boyunca o bize geldi:) Sanki DJ bizim odadan çalıyordu bütün şarkıları. Neyseki yorgunluk ve birkaç bira bizi uyutabildi. Rezervasyon yapmak isteyenler buraya tıklasınlar lütfen. Ama uyarıyorum müzik gerçekten rahatsız edici. Patong’daki 2 gecemizde MONSOON bar kurtardı.

monsoon-bar
Monsoon Bar

Gerçekten zıplaya zıplaya izleyeceğiniz bir canlı müzik ve muhteşem atmosfer. Kesinlikle tavsiye ederim.

Zannedersem 2 gün yeti de arttı bizim için Patong beach’de. Tekrardan yollara düşme zamanı geldi. Koh Phi Phi’ye doğru tekne biletimizi aldık ve tekrardan yola çıktık.

KOH PHİ PHİ

Koh Phi Phi’ye 8 yıl önce gelmiştim. Keşke daha öncesinde hiç gelmemiş olsaydım dedim. Keşke bu ilk gelişim olsaydı da bu değişikliği görmemiş olsaydım. Ben buraya en son geldiğimde 2004’deki tsunaminin üstünden 2 yıl geçmişti. Belkide o yüzden birçok şey daha sade ve daha doğal görünüyordu. Şimdi ise adaya yeni mahalleler eklenmiş ve birçok yerde inşaatlar devam ediyor.

koh-phi-phi

Adadaki yaş ortalaması resmen 18-22 ve bütün akşam kovalardan sahte viskileri içip içip ortalıklarda boş boş dolaşıyorlar. Eskiden böylemiydi hayır. Gerçekten adanın o zamanlarki ortamı muhteşemdi. Şimdi ise bu durum rahatsız edici bir hal almış durumda. Acaba sadece ben miydim böyle düşünen? Neyseki sonrasında tanıştığımız bütün insanlar bundan şikayetçiydi. Biraz olsun içim rahatladı. Sorun ben değil, sorun adanın son durumuydu. Şunuda söylemekte yarar var. Adanın diğer bölümleri gerçekten çok sessiz. Yani demek istediğim kalabalığa girmek zorunda değilsiniz. Herkese hitap edecek yer mevcut. Hayatınızın en sessiz gecesini de  geçirmek mümkün. Ne olursa olsun kesinlikle burayı görün. En azından 1 kere görülmesi gereken biryer. Muhteşem bir doğası var. Cennetten bir parça sanki burası. Koh Phi Phi’de yapmanız gereken bir tekne turu var. Bunu yapmadan bu adadan ayrılmayın. Tur 6 saat sürüyor. Biz 2 kişi daha bulup tekneyi özel kiraladık. 4 kişi toplamda 3000 baht (216 lira) ödedik. Kişi başı 54 liraya denk geliyor. Tekne önce sizi meşhur MAYA BAY’e götürüyor.

Maya Bay
Maya Bay

MAYA BAY şu meşhur Leonardo Dicaprio’nun oynadığı BEACH (SAHİL) filminin konusu olduğu yer. 8 yıl önce bu sahilin fotoğrafını çektiğimde fotoğrafta 1 kişi bile yoktu ve adadan hatırladığım şey sahilde sadece karışık ülkede sırt çantalılar ile plaj futbolu oynamıştık. Muhteşemdi o zamanlar. Şimdi ise ben gözlerime inanamadım. Belki 1000 tane Çin’li etrafta bağıra bağıra fotoğraf çektirmeye çalışıp zıplayıp duruyorlardı. Birden eyvah dediğimi hatırlıyorum.

Burda biraz durduktan sonra teknemizin kaptanına haydi gidelim dedim. Bir sonraki durağımız MONKEY BEACH oldu.

monkey-beach
Monkey Beach

Burda yüzmek gerçekten çok keyifli. Sahilde maymunlar dolaşıyor ve isterseniz temasa bile geçebilirsiniz ama dikkat edin. Tek istedikleri sizden yemek almak. Bazende agresif olabiliyorlar. Ben olsam hiçbirine dokunmaya çalışmam ama karar sizin. Bir süre burda konakladık ve ben biraz şnorkel yaptım. Suyun altında daha önce görmediğiniz balıkları görmek mümkün. Ama deniz analarına dikkat edin. Ufak ufak deniz anaları sanki sivrisinek ısırıyor gibi vücudunuzun belli noktalarını yakabiliyor. Burdan Bamboo Island’e geçiyoruz.

bamboo-island
Bamboo Island

Deniz dalgalı olabiliyor ve bu yolculukta sırılsıklam olabiliyorsunuz. Ona göre tedbirinizi alın. Güneş kreminizi sakın unutmayın. Turun sonunda inanılmaz yanmış oluyorsunuz. Buna dikkat lütfen. Bamboo Island’de çok enteresan bir şey yok ama denizin rengi burda inanılmaz. Gidip görülesi biryer. İsterseniz burda öğlen yemeği yiyebilirsiniz. Diğer adalarda yemek bulmak mümkün değil. Ama bu adada herşey mevcut. Adaya vardığınızda yemek yenicek biryer gözükmesede bilin ki biraz ilerde biryer var. Benden söylemesi. Burdan Koh Phi Phi’ye geri dönüyoruz ve tur  bitiyor.

Koh Phi Phi’de 2 gece kaldık. Özel oda tuttuk ve geceliğine 800 baht (57 lira) ödedik. Burda da 2 gece yettide arttı bile. Yine yol bizi çağırıyordu. Burdan sonra çok sevdiğim biryere geçmeye karar verdik. Ko Lanta adası.

KO LANTA

Koh Phi Phi’den Ko Lanta’ya tekne ile 250 baht’a (18 lira) geldik. Teknenin içinde adamlar var size kalıcak yer ayarlıyorlar. Dikkat edin biraz pahalılar. Kendiniz yer arayabilirsiniz. Ama yok ben uğraşamam derseniz kesinlikle bu adamlardan yerinizi kiralayın. Tekneden taksi hizmeti de mevcut. Oturduğunuz yerden parasını ödüyorsunuz ve yakanıza bir kağıt yapıştırıyorlar. Tekne çıkışında taksici yakanızdan tuttuğu gibi taksisine sizi atıp gideceğiniz yere götürüyor. Alın size güzel bir Ko Lanta haritası.

ko-lanta-map

Ko Lanta’da 3 gece kaldık. İlk gecemizi Klong Nin sahilinde geçirdik. Burası akşamları çok sessiz. Eğer sakin bir gece geçirmek istiyorsanız adres burası. 1 gece sakinlik yetti bize açıkcası. Parti falan aradığımız yoktu tabi ama insanlarla sosyalleşmeyide sevmiyor değilim. Ben Klong Nin’de Shanti Shanti guesthouse da kaldım. Tek başıma bungalova 400 baht (28 lira) ödedim.

shanti-shanti
Shanti Shanti

Shanti Shanti’nin restoranında ise sabah meyve salatası yemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Klong Nin’den ayrılıp Long Beach’e geçtik.

Long Beach’e giderseniz kesinlikle Lanta Clayzy House’da kalın selamımı söyleyin :p Şaka bir yana çok basit biryer ama ortam ve muhabbet muhteşem.

clayzy-house
Clayzy House

Çatı katı odama merdiven ile çıkabiliyordum ve tek başıma 350 baht (25 lira) ödüyordum. Burası bütün sırt çantalıların buluştuğu sahil. Her akşam bir mekanda parti var. İster katılırsınız ister kafa dinlersiniz. Muhteşem bir sahile sahip olan Long Beach gerçekten görülmeye ve yaşamaya değer. Sahilde mekanlar çok ucuz. Burda gerçekten 1 ay geçirilir. En güzel bölümünü anlatayım. Burda bir market var adı Minimar. Önünde 3-4 tane sokak yemeği satan ufak arabacıklar bulunuyor. 50 baht’a (3,6 lira) tavuk köri ve pilav mevcut. İsteyenlere vejeteryan her türlü yemek mevcut. Bunun yanında piknik masaları ve herkes marketten istediği içkisini market fiyatına alıyor ve sabaha kadar muhabbete devam. Hayatının en ucuz gecesini geçirip muhteşem muhabbetlerle bungalovuna geri dönüyorsun. Biz burda 2 gece kaldık. Gerçekten Bangkok’a geri dönmek istemedik. Ama maalesef her masalın bir sonu vardır. Krabi üzerinden Bangkok’a dönmek zorundaydık.

BANGKOK

Dün akşamüstü Bangkok’a vardık. Aslında hiç tahmin etmediğim kadar özlemişim Bangkok’u. Eski kaldığım hostele geldik. Hostelin sahibi beni görünce benimle resepsiyona kadar geldi ve Tarık kaç gece kalıcaksın diye sordu. Bende 3 gece dedim ve resepsiyona Tarık 3 gece kalıcak ama para almayın dedi. Ben bu mekanın fotoğraflarını çektim ve onlara verdim geçen geldiğimde. O zaman da 1 hafta ücretsiz beni konakladılar. Şimdide konaklamaya devam. Zannedersem artık burda da bir dostum var 🙂 Bu hosteli kesinlikle tavsiye ediyorum. Burdan daha fazla bilgi alabilirsiniz BEWEL HOSTEL Kesinlikle rahat edeceğinize inanıyorum. Bu gece Bangkok’daki son gecem. Yarın sabah 11:20 de Myanmar’a uçağım kalkıyor. O kadar mutluyum ki anlatamam. Benim için serüven yarın başlıyor. Tayland evet güzel ama benim kalemim değil. Buranın bana verdiği hiç bir şey yok. Eskiden okuduğum bir kitabı tekrardan okumaya benziyor. 4 gözle Myanmar’ı bekliyorum. Biraz zaman makinasında yolculuk yapmaya benzeyecek. Zannedersem 50 yıl geriye gideceğim. İnsanların dediği Myanmar Bangkok’un 50 yıl önceki hali. Dünya değiştirmeye benziyor bu. İşte gezinin en güzel bölümü bu. Bir kültürden başka bir kültüre doğru yüzmek. Myanmar’dan saha sık yazmaya çalışacağım.

Şimdilik Tayland’dan bu kadar. Umarım gittiğim yerleri sizlere iyi anlatabildim. Nerde kalınır nerde yenilirin çok detaylı bilgilerini vermek istemiyorum. Ama istediğim nokta atışı bilgiler vermek. Zaman kaybetmeden istediğinize ulaştırmak sizi. Postamı paylaştığınız için sizlere teşekkür ederim. Web sayfamın reklamlarına da tıklamaktan kendinizi alı koymayın. Nede olsa oda bir destek.

Kesinlikle haberleşeceğiz.

Tüm kalbimle sevgiler size.

Tarık

Comments (4)

Levent Çanakkalelioğlu

Seni takip ediyoruz. Herşey gönlünce olsun!…

Teşekkürler Levent abim 🙂

Teşekkür ederim Levent abi 🙂

tarıkçım kib biz burda bit pazarında 5 liraya tavuk pilav yiyelim sen oralarda daha ucuza körili sini ye 🙂
teşekkürler güzel bir tatil yapıyoruz 🙂 hersey gönlünce olsun

Leave a comment