Fort Kochi – Munnar – Allepey

Geçen seferki yazımda Fort Kochi hakkında çok şey yazamamıştım. Hazır 5 saatlik bir tekne yolculuğu yapıyor iken bende hemen sizlere birşeyler yazayım dedim. Fort Kochi çok güzeldi ama maalesef 2 gece kalmak zorunda kaldım. Çünkü çok sıcak ve zamanın yavaş yavaş daraldığı için hareket etmek daha işime geldi. Kochi halen Portekiz somürgesi izlerini taşıyor. Muhteşem kiliseler ve mimari. Yaşıyanların büyük çoğunluğu Hiristiyan ama bir o kadar da Müslüman’lar var.  Herkez kuzu kuzu yaşayıp  hayatlarını güzel bir şekilde sürdürüyor. Güney’e indikçe insanlar bir daha bakımlı ve zengin görünüyor. Bir o kadar da sıcaklar. Kuzey’deki gibi kimse seni kazıklamaya çalışmıyor:) Daha rahat ve huzurlu. Ama bence yine söylüyorum Kuzey muhteşem idi! Güney sahilleri birbirinin aynısı ve hava çok sıcak. Vıcık vıcık kalıyorsun. Gezilecek yerleri görmek için kendini sokağa attığında gölge arıyorsun kendini güneş’den koruyacak:)

2 gece Kochi’de kaldıktan sonra istikamet Munnar’ı gösterdi. Munnar, güney Hindistan’ın en yüksek bölgesi. Muhtemelen daha serin olucaktı ve rahat bir uyku çekebilecektim:) 5 saat süren otobüs yolculuğundan sonra inanılmaz Munnar’a vardım. Munnar serin değil resmen soğukdu. Hatta ilk gece sabaha karşı uyanıp çantamdan -5 korumalı uyku tulumumu çıkarıp onunla uyumak zorunda kaldım. Şikayet eden varmıydı? Hayır gayetde memnun idim. Munnar Hindistan’ın bütün çay ihtiyacını gideriyor. Heryer uçsuz bucaksız çay bahçeleri ile dolu. Bir ara hatta dolanırken kendimi Alice harikalar diyarında zanettim:) İnanılmaz güzel idi. yükseklik 2000 metre civarlarında ve heryer yemyeşil. Ama ben yine 2 gece kaldıktan sonra hareket etmeye karar verdim ve Allepey’e geçmeye karar verdim. Önce 5 saat ötöbüs ile Kottoyom’a vardım ve ordan tekne ile 3 saat süren bir yolculuk ile Allepey’e varıcaktım ama Kottoyom’da sular çekilmişti ve tekne olması gereken limancıka giremiyordu. Bana söyledikleri 10 km uzakta biryerden tekneyi yakalıyabilirim ve karşıya geçebilirim. Bende hemen bir taksi tutup 2. limacıka doğru yola koyuldum. Daracık ve arka sokaklardan gideriken ya biz nereye gidiyoruzu hiç aklımdan çıkarmadım. Ne ile karşılaşıcağımı bilmediğim için hadi bakalım çıkıcaz biryerden dedim:) Birsüre sonra uzun bir kanal kenarından ilerlemeye başladık. Uzakta bir tekne vardı hareket etmiş ve ilerliyordu. Ben ise böm böm etrafı izleriken birden bizim şöför hızlanmaya başladı ve korna çalıyordu tekneye. Ben ise, hayır düşündüğüm şey olmıyacak diimi diye bakıyordum:) Tekne karşılık verdi ve oda korna çalmaya başladı:) Ben kala kaldım:) Tekneyi taksi ile geçmiştik bile. Tekne durdu ve kenara yanaştı. Ben ise çantalarımı alıp tekneye bindim ve tekne ile devam:) Muhteşem idi inanamassınız:) Ben gülmekden kendimi alamıyordum ve teknenin içindeki herkes bana gülümsüyordu:) Hahahaha  tekne  benim için kenara çekti ve beni içeri aldı:) Süperrrrr

3 saat süren tekne yolculuğundan sonra Allepey’e varmııştık. Allepey Kerala bölgesinin arka suları dedikleri yer. Heryer kanal ve yataklı tekneler ile 3-5 gün kanallarda konaklayıp bütün heryeri geziyorsunuz. Benim bunun için ne zamanım neden param var:) Ben aynı geziyi 10 rupi verip 3 saat Hintliler ile aynı teknede dolaşarak yaptım:) Allepey de süper bir guesthouse’da kaldım. Çok fazla etrafı dolaşmadım çünkü sicak ve kanallar hariç görülecek fazlada birşey yok. Sonra birden öğrendim ki yakınlarda bir meşhur aşram varmış. Hatta Allepey’den 5 saat süren tekne ile ulaşım bile var. Bende o kadar istiyordum ki bir aşramda biraz konaklıyayım, yoga ve meditasyon yapayım diye.

Bu bölüme kadar tekneden yazmıştım.  Şuan aşramdaki 2. günüm:) Aşramı görünce gözlerime inanamadım.14 er katlı 2 dev bina ve yanlarında yüzlerce konaklıyacak evler. 2000 kişi yaşıyor. Sanki 5 yıldızlı bir otel havasını uyandırdı bende. Haydi dedim içeride belki farklıdır herşey ama bira hayal kırıklılığına uğradım zannedersem. Gerçekten yapılanlar ve felseve çok süper ama heryere olduğu gibi burayada biraz da olsa ticaret bulaşmış. Ve içeride kendiden geçmiş ışığı bulduğunu zanneden batılılar. Işığı bulmalarına bir sözüm yok hatta ne mutlu onlara. Ama o buldukları ışık zaten kendi içlerinde. Bu aşramda aslında onlara araç olmuş. Mesela aşramın başı herkese sarılan bir kadın. Ne güzel birşey herkese kollarını açmış muhteşem bir insan bence. Ama bence bir batılı olarak buraya gelip ışığın bu olduğunu ve kendinden geçip biraz yükseklerde uçmalarını anlıyamadım. Yani gel alıcağını al ,huzurunu bul ve git ait olduğun kişiliğini yaşa. Ve sakın kimse yanlış anlamasın. Demek istediğim yine birtakım batılıların buraya gelip yine bir sistem kurmalarından bahsediyorum Amma anne bence dünyanın en güzel kalbine sahip. Yaptığı şeyler inanılmaz. Ama aşramının içinde yaşıyan insanlarda ki bunda genelde batılılardan bahsediyorum derin bir ego savaşı var ne yazıkki. Evet bu düşüncelere 2 günde sahip oldum ama bu 2 gün boyunca birçok kişi ile konuştum ve gözlemledim. Herşeye rağmen burda olmak güzel. Birşeyler öğrenmek birşeyler paylaşmak benim için en güzeli. Bu arada sabah 20-30 tane paket taşıdım:) Burası aşram burda biraz gönüllü çalışman gerekiyor:)

Yarın yola çıkıyorum tekrardan. Yolculuğum Kollam tarafına olucak.  3 saat tekne ile gideceğim. Kollam’da 1 gece konakladıktan sonra istikamet Hindistan’ın en güney ucu olucak. Sonunda hedefime ulaşmama birkaç gün kaldı 🙂

Ordan geri dönüp Trivandum’dan ayın 3 ünde Türkiye’ye geri uçuyorum. Seyahat bitmek üzere geri gönüyorum arkadaşlar:)

Sizlere burdan sevgilerimi iletiyorum. Yakında görüşmek üzere:)

 

Fotoğraflar yine ucundan biraz:)

 

Tarık GÖK

Comments (1)

SLM KUZEN VALLA SÜPER RESİMLER :)) KUZEN SANA BİŞEY İTİRAF ETMEM LAZIM BEN KISKANÇLIKTAN ÇATLIYORUM SEN BENİM EN ÇOK GÖRMEK İSTEDİĞİM ÜLKEYİ GEZİYORSUN :)) DÖNDÜĞÜNDE TÜM RESİMLERİ GÖRMEK İSTİYORUM :))) ÖZLEDİM SENİ KUZEN DİKKAT ET KENDİNE ÖPTÜM BYS :)))

Leave a comment