Hampi

Goa – Palolem’den Hampi’ye doğru yola çıktım ve bir baktım ki trene bineceğim merkezde otel fiyatları çok yuksek. Hemen ordan en yakın plaja gidip daha ucuz bir yer baktım ve maalesef bulamadım. Sonunda kumsala çok yakın biryerde en uygun yerde 1 gece konaklayıp bineceğim trene ulaştım. Yolculuğum önce Hospet ve ordan otobüs ile Hampi olucaktı. Hospet’e 8 saat sonra vardık. Trenin içi 8 saat boyunca durmadı:) Her dakika birileri bişeyler satmaya çalışıyor. Ardından dilenciler yerlerde sürünerek para istiyorlar senden. Arkasından gözlerime inanamadım travestiler bastı treni:) Ellerini çırpıp para istiyorlardı herkesden. Neyseki bize dokunmadılar. Sonrasında sordum neden herkes para veriyor tereddüt etmeden diye? Dediler ki eğer vermessek bize oralarını buralarını gösteriyorlar ve bizde bunu yapmasınlar diye 10 rupi verip gönderiyoruz dediler:) Çok komik di ya görmeliydiniz. Zannedersem bütün yolculuk boyunca 2 tur geçtiler. Bide bir kadın vardı çocuğuyla şarkı söylemeye başladı. Aman tanrım bu ne  ses. Gerçekten çok etkileyiciydi. Sonra pişman oldum neden kayıt etmedim diye. Neyseki Hotspet’e vardık ve ordan otobüs ile Hampi’ye. Hampi’ye gelince gözlerime inanamadım. Kapadokya’nın Hindistan modeli. Heryer devası kayalar ile dolu ve yüzlerce tapınak var etrafta. Bende size hemen firsat bulmuşken biraz burayı anlatmak istiyorum. Hampi Vijayanagar İmparatorluğu’nun başkenti olan Vijayanagar şehrinin kalıntıları üzerine kurulmuş bir yer. Bu yerdeki ilk yerleşim M.Ö 1 yılına kadar gidiyor. Ben gözlerime inanamadım:) 1336’dan 1565’e kadar Vijayanagar İmparatorluğu’nun başkenti olmuş. Dekkan sultanlıkları tarafından 1565 yılında yıkıldılar. Ve anlatılanlara göre 6 ay boyunca Dekkan sultanlıkları 1000 fil ile birlikte Vijayanagar İmparatorluğu’nun hazinelerini taşıdılar. Birçok tapınak bu kuşatmada yok oldu. Zamanında 2000 tapınağı olan Hampi şuan hala sayamadığım kadar tapınağa sahip. Beni çok etkileyen bir yer. Kesinlike tavsiye ederim. Hatta Hampi’yi ziyaret etmeden Hindistan gezisi olmaz bile derim:)

Bana gelince ben Goa’dan sonra özlemişim böyle yerleri. Tren yolculuğu anlattığım gibi ful aksiyon ama onu bile özlemişim. Zannedersem pek paket turisti görmeyi sevmiyorum ben. 1 hafta’dan beri burdayım. 2 gün motor kiralayıp etrafı keşfettim. Çok güzel fotoğraflar çektim. Hepsini paylaşmıyorum  çünkü ne zamanım var bide sergi için fotoğrafları ayırıyorum birçoğunu paylaşmıyorum. Kusuruma da bakmayın:) Bi 10 gün daha  kalırım burda Hampi’de ama yeter bence. Yarın akşam gece otobüsü ile Gokarnaya geçiceğim. Ayın 10’unda Gokarna’da Shivaratri festivali başlıyor. Şansıma bende  oraya gidecektim ve süper denk geldi.

Gokarna’da çok kutsal bir yer. Deniz kenarında ve tapınaklarla dolu bir kasaba.

Zaman benim için su gibi akıp gidiyor. 1 ay’dan az bir zaman kaldı geri dönüyorum. Arkama dönüp baktığımda hayatımın yolculuğunu görüyorum. Bence herkesin bir kere bile olsa yapması gereken bir sınav, bir serüven, bir kendin ile yüzleşme, bir ayna. Şuan hala bu yolculuğum devam etmekdeyim. Günler geçtikçe sanki bir gökkuşağı duygu selini yaşıyorum. Herşey rengarenk içimde. Hayat’da ne kadar gereksiz duyguları bize empoze etmişler onu düşünüyorum. Buralarda  herşey’den bence  kurtuluyorsun. Herhalde arınma bu olsa gerek. Şuan kendimde olan degişimleri inanın göremiyorum. ama bu kesinlikle eminim ki bu degişimler zaman işçerisinde yavaş yavaş ortaya çıkıcak ve beni daha minimal bir hayata sürükliyecek. Hampi’de yaşadığımız Dünya’nın ,hayatın ve herşeyin ne kadar güzel olduğunu anladım. Bunu zaten biliyordum ama zannedersem burda bunu yaşıyarak öğrendim. Ne mutlu bana diyeyim o zaman;) Evet yakında dönüyorum. Sizleri ve İzmir’imi çok özledim. Biryandan çok mutluyum döndüğüme. Ama öyle bir yandan da dokunsalar ağlıycam! Ulaşmam gereken bir Hindistan’ın en güney ucu var ve atmam gereken bir taş! O anı düşünemiyorum bile. Zannedersem herşeyi orda o taş ile denize atıcağım:)……. Daha  fazla  yormiyayım sizleri:p

 

Sevgiler

Tarık

 

 

Comments (2)

Diyecek kelime bulsam,comment yapacağım..Ama kelimeler yetersiz…:) Vizörüne sağlık…

Bende ne diyeyim bilemedim 🙂
Teşekkürler 🙂

Leave a comment